Samochody ciężarowe transportują różnego rodzaju ładunki, czasem jest to żywność, innym razem materiały budowlane, a niekiedy opał lub sprzęt RTV i AGD. Niezależnie jednak od towaru należy zadbać, aby był on w pełni zabezpieczony na trasę i nie przemieszczał się w trakcie jazdy. Jak to zrobić?

 

Stabilnie zamocowany

Przede wszystkim ładunek powinien być równomiernie rozmieszczony na całej powierzchni naczepy tira. Jeśli któraś z osi będzie nadmiernie przeciążona, może to doprowadzić do jej uszkodzenia co grozi poważnymi w konsekwencjach wypadkami. Nie mniej istotne jest też odpowiednie zamocowanie ładunku. Aby zapewnić stabilność paczkom umieszczanym na naczepie, zazwyczaj wykorzystywane są pasy transportowe. Dla zapewnienia odpowiedniego nacisku i dodatkowego wzmocnienia ładunku wykorzystywane są też kątowniki. W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się również maty antypoślizgowe. Przy ładunkach spakowanych w wysokie paczki jednak lepiej z nich zrezygnować, bo dodatkowe tarcie może spowodować ich przewrócenie się w trakcie jazdy. Dlaczego jest to tak ważne? Oczywiście ze względów bezpieczeństwa. Nieprawidłowo zamocowany ładunek będzie przemieszczał się w trakcie jazdy, a tym samym może uszkodzić plandekę, wysypać się na drogę albo sprawić, że kierowca straci panowanie nad kilkudziesięciotonowym pojazdem. Każda z tych sytuacji to ogromne zagrożenie, a w najlepszym wypadku wysokie ryzyko uszkodzenia ładunku, co oczywiście powoduje straty dla firmy transportowej.

 

Wypoczęty kierowca

Mocowanie ładunku ma z pewnością ogromne znacznie dla jego bezpieczeństwa, jednak równie ważne jest odpowiednie przygotowanie kierowcy do jazdy. Uczucie zmęczenia i senność znacznie osłabiają koncentrację, a zbyt późna reakcja na pojawiające się przeszkody może spowodować utratę panowania nad pojazdem. W przypadku kilkudziesięciotonowego tira jest to bardzo niebezpieczne, dlatego osoba siadająca za kierownicę samochodu ciężarowego powinna być dobrze przygotowana do trasy.