Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa to niezwykle trudne zadanie, które często wymaga podejmowania odważnych decyzji. Niestety, firmy transportowe narażone są na straty związane chociażby z nieszczęśliwymi wypadkami, uszkodzeniami lub kradzieżą ładunku bądź przestojami wynikającymi z konieczności naprawy. Czy można je w jakiś sposób ograniczyć?

Flota pod kontrolą mechanika

Jednym z poważniejszych problemów, z jakimi borykają się firmy transportowe, są z pewnością awarie samochodów ciężarowych należących do floty. Usterki przytrafiają się bardzo często w trasie i nie zawsze kierowca może poradzić sobie z nimi samodzielnie. O ile przekładniowy klucz do kół i odpowiedni podnośnik hydrauliczny wystarczą, aby zmienić koło, o tyle w przypadku uszkodzonego sprzęgła konieczna będzie interwencja mechanika. Niekiedy jednak zdarza się, że o nadchodzącej awarii świadczą pewne niepokojące objawy. Zlekceważenie ich może okazać się kosztowne – niewielka awaria zazwyczaj jest łatwa do naprawienia, jednak pozostawiona sama sobie zazwyczaj powoduje kolejne uszkodzenia większej liczby części. W efekcie naprawa wiąże się ze znacznie szerzej zakrojonymi pracami, przez co jest bardziej kosztowna. Warto też wspomnieć o regularnym serwisowaniu tirów. Doświadczony mechanik czuwający nad flotą odpowiednio wcześnie wyłapie ewentualne nieprawidłowości i będzie w stanie skutecznie im zaradzić, zanim spowodują poważniejsze problemy.

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku

Straty firm transportowych często spowodowane są również źle zabezpieczonym na czas transportu ładunkiem. Przemieszczające się w trakcie jazdy palety z towarem mogą spowodować poważne uszkodzenia albo sprawić, że kierowca utraci panowanie nad pojazdem. Taka sytuacja znacznie podnosi ryzyko groźnego w skutkach wypadku, ale też prowadzi do uszkodzenia towaru. Solidne pasy transportowe i wykorzystanie odpowiednio dobranych do ładunku metod mocowania to gwarancja, że towar dotrze do miejsca docelowego w całości i bez jakichkolwiek uszczerbków.