Samochody ciężarowe poruszają się po drogach nie tylko za dnia, ale również po zmroku. Ze względów bezpieczeństwa ważne jest więc, aby ich oświetlenie działało bez zarzutu i zapewniało kierowcy jak największą widoczność – nie tylko nocą, ale również przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Regeneracja lamp – kiedy się opłaca?

Na drogach znajduje się mnóstwo kamieni oraz śmieci, które podniesione przez koła samochodów mogą uszkodzić maskę innych pojazdów lub lampy przednie. Wraz z upływem czasu stopniowo zużywają się też odbłyśniki i matowieje klosz, co jest naturalnym efektem częstej eksploatacji tirów. Zdarza się, że kierowcy wymieniają żarówki na nowe lub mocniejsze, aby przywrócić skuteczność lamp. Zdecydowanie lepiej będzie jednak skorzystać z usługi renowacji reflektorów. Polerowanie klosza profesjonalnymi pastami ściernymi dobranymi specjalnie do tego typu elementów oraz wykorzystanie odpowiednich narzędzi daje bardzo dobre efekty i sprawia, że lampy wyglądają jak nowe. Firmy zajmujące się ich renowacją nierzadko oferują również odnawianie odbłyśników. Z całą pewnością warto z takich usług skorzystać. Jeśli jednak klosz jest znacznie uszkodzony, a więc pęknięty lub rozbity, konieczna jest jego wymiana na nowy. Nawet najlepsza regeneracja nic tu nie da, bo zanieczyszczenia bardzo szybko do dostaną się do wnętrza lampy.

 

Dodatkowe reflektory

Niemal każdy dobrze zaopatrzony sklep z częściami do ciężarówek ma w ofercie reflektory montowane na kabinie tira. Tego typu elementy nie tylko zmieniają wygląd całego pojazdu, ale również pełnią niezwykle praktyczną funkcję. Takie dodatkowe oświetlenie to przede wszystkim lepsza widoczność w trudnych warunkach. Mocniejsze światło zapewni więc bezpieczeństwo po zmroku, podczas ulewnego deszczu czy obfitych opadów śniegu – nie tylko sprawi, że ciężarówka będzie widoczna z daleka dla innych uczestników ruchu drogowego, ale też pozwoli kierowcy tira znacznie wcześniej dostrzec ewentualne przeszkody znajdujące się na drodze.